PS3 CFW + APPS 4 GB 'den Büyük PKG Dosyalarını NTFS Disk Üzerinden Yükleme

baybarsturan

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Mar 3, 2010
17
11
3
43
Konuda bazı güncellemeler yaptım. Lütfen tekrar okuyunuz.

Öncelikle anlatılan bu yöntem ile PKG şeklinde oyunlar dışında BLES-BLUS gibi pkg formatında olmayan oyunlarıda NTFS hdd üzerinden yükleyebilirsiniz. BLES-BLUS tarzı oyunları kopyalamak için gereken adımları kırmızı renk ile belirttim.

Arkadaşlar, bilen vardır vardır bilmeyen vardır yine de ben anlatayım. Forumun bu bölümünü baştan sona okudum ve 4 GB 'den büyük PKG dosyalarını yüklemek için ya dosyaları bölerek yükleme ya da yardımcı programlar kullanarak yükleme veya FTP ile aktarım kılavuzları anlatılmış ama bunların hiçbirine gerek yok. Multiman tek başına bu işi zaten yapıyor.

Bildiğiniz gibi FAT32 formatlı HDD'lere 4 GB 'den büyük dosyaları atamıyoruz ama NTFS hdd 'lerde böyle bir sınırlama yok. Yapmanız gereken çok basit şöyle ki;
(en son multiman versiyonu 04.20.04 kullanılması tavsiye edilir ama NTFS desteği veren bütün multiman'lerde de bu işlem aynıdır.)
Şu an için en son multiman versiyonu 4.46.04 'tür. Bunu kurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yeni 4.46 cfw yüklemenizi de tavsiye ederim.

1- NTFS formatlı hdd kök dizinine 4 GB 'den büyük PKG dosyanızı yükleyin. Kısaca HDD içine ana dizine direk atın. (yani hdd içine her hangi bir klasör açmayın [PS3 - GAMES - GAMEZ gibi] Ve USB kablosu ile PS3 'ünüze bağlayın.

2- "Multiman" programını çalıştırın.

3- En soldaki "Multiman" sütunundan "PFS Driver - Toggle between FAT32 and NTFS driver" seçilir yani multiman'in NTFS diski tanıması sağlanır. (Çok kısa bir süre USB HDD bulma yükleme çubuğu göreceksiniz.)
Multiman son sürümlerde bu başlık (hatırladığım kadarıyla) değişmiştir. Güncel versiyonlarda NTFS hdd tanıtmak için kısayol şudur. Start + Üçgen tuşlarına aynı anda basın. Çıkan soruya Yes-Evet diyin. Böylece NTFS disk moduna geçmiş oluruz.

4- Sonra "File Manager/mmOS" 'a girilir.
Kısayol olarak multimani çalıştırdıktan sonra Select + Start tuşuna basarsanız da File manager(dosya yöneticisi)'ne girebilirsiniz.

5- Sol en üstte bulunan "PS3 Root" ikonuna oyun kumandanız üzerindeki "X" 'e iki kere basarak girin.

6- Açılan pencerede "pvd_usb000 ve pvd_usb001" gibi klasör oluştuğunu göreceksiniz. Bu klasörler bağlamış olduğunuz NTFS hdd içini gösteren klasördür. Muhtemelen ve ilk defa NTFS hdd bağladıysanız "pvd_usb000" klasörü içine girdiğinizde (bu klasörde bulamazsanız diğerine bakın) daha önce içine atmış olduğunuz 4 GB 'den büyük PKG dosyasını göreceksiniz.
Ya da BLES-BLUS gibi pkg formatında olmayan oyun klasörlerinizi de burada görebilirsiniz.

7- Bu dosya üzerine gelip iki kere "X" tuşuna bastığınızda İngilizce olarak "Do you want to exit to XMB to install selected package from [*install package files] menü?" diye soracak yani XMB 'ye dönüp bu paketi "install package files" üzerinden yüklemek istiyor musunuz? diye soruyor. "YES" diyelim.
Eğer oyununuz pkg formatında değilde BLES-BLUS klasörü şeklindeyse. Oyun klasörü üzerine gelip Kare tuşuna bir kere basıp klasörü seçin. Sonra Daire tuşuna basarak açılan menüden copy (kopyalamak için copy seçeneğini yada oyunu NTFS hdd içinden PS3 içine kopyalamak yerine taşımak isterseniz Move seçin) seçeneğini tuşlayın. Daha sonra PS3 Root içine tekrar girerek /dev_hdd0/Games klasörünün içine kadar ilerleyin ve tekrar Daire tuşuna basarak bu sefer Paste (yapıştır) seçeneğini seçin. Oyun kopyalanmaya yada NTFS disk üzerinden PS3 içine taşınmaya başlar. Böylece BLES-BLUS tarzı oyununuzu multiman içine yüklendiğini görebilirsiniz.

8- Böylece yükleyeceğimiz paketimiz "/dev_hdd0/packages" klasörü içine geçici olarak yüklenmeye başlayacaktır. Ekranda "Please wait... yani bekleyin" uyarısı çıkacaktır. Bu sırada PS3 üzerindeki HDD ışığının sürekli yanıp söndüğünü göreceksiniz kısaca PKG dosyası yükleniyor demektir. PKG dosyasının büyüklüğüne göre yükleme biraz zaman alacaktır. Aceleci olmayın ve bekleyin örnek vereyim, "Uncharted: Drake's Fortune" PKG dosyası 18 GB ve yaklaşık 13 dakikada yükleniyor.

Burada bazıları sorabilir; madem NTFS hdd içindeki PKG dosyasını görebiliyoruz, o zaman kendimiz bu PKG dosyasını XMB üzerinden yüklemek yerine direk olarak "/dev_hdd0/packages" klasörü içine (klasör yoksa kendimiz oluştursak ve) kopyalasak olmaz mı? diye soracaklardır. Cevap: Olmaz. Bu klasör direk olarak büyük "Gigabyte ölçüsünde yüksek" boyutlu dosyaları kopyalamayı desteklemez. Buraya sadece çok küçük boyutlu (Megabyte 'larla ölçülecek boyutta) dosyaları kopyalayabilirsiniz.

Yükleme tamamlandığında XMB menüsüne döndüğünüzü göreceksiniz. "Install Package Files" içine girdiğinizde PKG dosyasını göreceksiniz. (2 tane aynı dosyayı görebilirsiniz ikisi de aynı dosyadır herhangi birini seçerek yüklemeyi tamamlayın.) Burada dikkat etmeniz gereken XMB menüsüne döndükten sonra hemen PKG dosyasını yükleyin çünkü geçici olarak "Install Package Files" içine yüklenmiştir ve PKG dosyasını yüklemeden "Multiman" 'e tekrar giriş yapıp çıkarsanız PKG dosyası silinecektir. Böyle bir durumda aynı şeyleri baştan yapmanız gerekecektir. İşte hepsi bu kadar dostlar.

Yazı bilmeyenler daha kolay anlasın diye uzun ve ayrıntılı oldu. Ama bu işlem çok pratik ve kısa bir işlemdir. PKG dosyası yükleme süresini hesaba katmazsak yapacağınız bu adımlar yaklaşık 15-20 saniyenizi alması gerekir. (Ben alışık olduğum için bu kadar kısa sürüyor. Sizde pratik yaparak zamanla hızlı yapabilirsiniz.)

NOT: Bahsettiğim bu yöntem ile PKG dosyaları yanında normal BLES-BLUS vb. şeklinde olan normal oyunlarınızı da NTFS HDD üzerinden PS3 içine yükleyebilirsiniz.
Yükleyeceğiniz oyunu NTFS HDD üzerinde seçip, PS3 içinde /dev_hdd0/Games klasörü içine kopyalamalısınız. Sonrasında multiman içinde oyunu görebilirsiniz.
Oyunu ilk etapta göremezseniz multiman içinden refresh yapın. Yada üçgen tuşuna basarak refresh yapın. (BLES-BLUS oyunlarını yükleme hakkında açıklamaları yukarıda kırmızı renk ile anlattım.)

KOLAY GESİN.
 

kendall

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Eyl 23, 2010
80
0
0
32
daha kolay yolu var şimdi fark ettim ve denedim oldum denediğim youn assassin creed revelotion dır. baybarsturan arkadaşımızında dediği gibi ilk önce ayarardan "PFS Driver - Toggle between FAT32 and NTFS driver" seçeniğini açıyoruz ardından pe3 root kısmında hdd mizin ntfs olanındna ıyunumuzu buluyoruz ve üstünne gelip O re basıyoruz. sonra yine ps3 root kısmında dev_hdd0 klasorunun içine giriyoruz ordan games klasörünün açıyoruz ve yine O tuşu ile yapıştır (paste) tışuna basıyoruz ve işelm bitiyor.
 

baybarsturan

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Mar 3, 2010
17
11
3
43
Kendall arkadaşım yazdıkların doğru fakat anlattıkların PKG dosyaları için geçerli değil. Konunun yanlış anlaşılmaması için bir açıklama yapayım. Senin uyguladığın yöntem PKG formatında olmayan ve 4 GB 'den büyük olan PS3 oyunlarını (BLES - BLUS formatlı) NTFS hdd üzerinden yükleme yoludur. Bahsettiğin yöntemi kullanarak dosya boyutu 4 GB 'den büyük olsun yada olmasın (farketmez) oyunları NTFS formatlı hdd kullanarak aynen anlattığın gibi /dev_hdd0/Games klaörü içine kopyaladığında oyun yüklenmiş olur. Böylece FAT32 formatlı hdd kullanımına göre NTFS formatlı HDD kullanarak oyunu yükleme işleminde kayda değer hız artışı sağlanmış olur. Ayrıca bahsettiğin bu yöntem FAT32 formatlı hdd üzerindeki 4 GB 'den küçük boyutlu oyunları multiman ile yükleme işleminin aynısıdır yani, multiman'de tam olarak bu kopyalama işlemini gerçekleştirmektedir. Ps3 ve multiman kullanımına aşina olan bir çok kişi 4 GB 'den büyük BLES - BLUS oyunlarını yüklemek için bahsettiğin bu yolu kullanır ama yine de yorumunla verdiğin ek bilgilendirme için teşekkürler. Benim açtığım bu konuda ise durum senin bahsettiğinden farklı. PKG formatlı dosyalar yüklendiğinde yani paket içinden çıktığında /dev_hdd0/Games klasörü içine değil /dev_hdd0/Game klasörü içine kopyalanır ve çalıştırılmaya hazır hale gelir. Normal olarak GAMES klasörü kopyalamaya izin verir fakat GAME klasörü büyük boyutlu dosyaları kopyalamaya izin vermez. Bu yüzden 4 GB 'den büyük boyutlu dosyası olan bazı oyunlar PKG formatına dönüştürülüyor. Öyle olmasaydı dediğin gibi PKG dosyalarını da açmadan direk kopyalıyor olurduk. Kısaca benim konum 4 GB 'den büyük PKG dosyalarını PS3 'e yükleme yolunu anlatıyor.
 

mrisvan

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Kas 23, 2008
983
79
28
42
hiç uraşmayın multimanın üzerinde start ücgen yapın usb ye takılı bişi varsa tarasın bittikten sonra roota bakın ntfs hdd ora görünür
 

kendall

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Eyl 23, 2010
80
0
0
32
Kendall arkadaşım yazdıkların doğru fakat anlattıkların PKG dosyaları için geçerli değil. Konunun yanlış anlaşılmaması için bir açıklama yapayım. Senin uyguladığın yöntem PKG formatında olmayan ve 4 GB 'den büyük olan PS3 oyunlarını (BLES - BLUS formatlı) NTFS hdd üzerinden yükleme yoludur. Bahsettiğin yöntemi kullanarak dosya boyutu 4 GB 'den büyük olsun yada olmasın (farketmez) oyunları NTFS formatlı hdd kullanarak aynen anlattığın gibi /dev_hdd0/Games klaörü içine kopyaladığında oyun yüklenmiş olur. Böylece FAT32 formatlı hdd kullanımına göre NTFS formatlı HDD kullanarak oyunu yükleme işleminde kayda değer hız artışı sağlanmış olur. Ayrıca bahsettiğin bu yöntem FAT32 formatlı hdd üzerindeki 4 GB 'den küçük boyutlu oyunları multiman ile yükleme işleminin aynısıdır yani, multiman'de tam olarak bu kopyalama işlemini gerçekleştirmektedir. Ps3 ve multiman kullanımına aşina olan bir çok kişi 4 GB 'den büyük BLES - BLUS oyunlarını yüklemek için bahsettiğin bu yolu kullanır ama yine de yorumunla verdiğin ek bilgilendirme için teşekkürler. Benim açtığım bu konuda ise durum senin bahsettiğinden farklı. PKG formatlı dosyalar yüklendiğinde yani paket içinden çıktığında /dev_hdd0/Games klasörü içine değil /dev_hdd0/Game klasörü içine kopyalanır ve çalıştırılmaya hazır hale gelir. Normal olarak GAMES klasörü kopyalamaya izin verir fakat GAME klasörü büyük boyutlu dosyaları kopyalamaya izin vermez. Bu yüzden 4 GB 'den büyük boyutlu dosyası olan bazı oyunlar PKG formatına dönüştürülüyor. Öyle olmasaydı dediğin gibi PKG dosyalarını da açmadan direk kopyalıyor olurduk. Kısaca benim konum 4 GB 'den büyük PKG dosyalarını PS3 'e yükleme yolunu anlatıyor.

Ben pkg dosyaları için anlattıgını farkına varmamısım kusura bakma. Amaç bilgi paylamışı rehberin güzel ben bles bllus oyunlar için sanmıştım kusura bakma.

Bump:
Kendall arkadaşım yazdıkların doğru fakat anlattıkların PKG dosyaları için geçerli değil. Konunun yanlış anlaşılmaması için bir açıklama yapayım. Senin uyguladığın yöntem PKG formatında olmayan ve 4 GB 'den büyük olan PS3 oyunlarını (BLES - BLUS formatlı) NTFS hdd üzerinden yükleme yoludur. Bahsettiğin yöntemi kullanarak dosya boyutu 4 GB 'den büyük olsun yada olmasın (farketmez) oyunları NTFS formatlı hdd kullanarak aynen anlattığın gibi /dev_hdd0/Games klaörü içine kopyaladığında oyun yüklenmiş olur. Böylece FAT32 formatlı hdd kullanımına göre NTFS formatlı HDD kullanarak oyunu yükleme işleminde kayda değer hız artışı sağlanmış olur. Ayrıca bahsettiğin bu yöntem FAT32 formatlı hdd üzerindeki 4 GB 'den küçük boyutlu oyunları multiman ile yükleme işleminin aynısıdır yani, multiman'de tam olarak bu kopyalama işlemini gerçekleştirmektedir. Ps3 ve multiman kullanımına aşina olan bir çok kişi 4 GB 'den büyük BLES - BLUS oyunlarını yüklemek için bahsettiğin bu yolu kullanır ama yine de yorumunla verdiğin ek bilgilendirme için teşekkürler. Benim açtığım bu konuda ise durum senin bahsettiğinden farklı. PKG formatlı dosyalar yüklendiğinde yani paket içinden çıktığında /dev_hdd0/Games klasörü içine değil /dev_hdd0/Game klasörü içine kopyalanır ve çalıştırılmaya hazır hale gelir. Normal olarak GAMES klasörü kopyalamaya izin verir fakat GAME klasörü büyük boyutlu dosyaları kopyalamaya izin vermez. Bu yüzden 4 GB 'den büyük boyutlu dosyası olan bazı oyunlar PKG formatına dönüştürülüyor. Öyle olmasaydı dediğin gibi PKG dosyalarını da açmadan direk kopyalıyor olurduk. Kısaca benim konum 4 GB 'den büyük PKG dosyalarını PS3 'e yükleme yolunu anlatıyor.

Ben pkg dosyaları için anlattıgını farkına varmamısım kusura bakma. Amaç bilgi paylamışı rehberin güzel ben bles bllus oyunlar için sanmıştım kusura bakma.
 

baybarsturan

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Mar 3, 2010
17
11
3
43
Mrisvan arkadaşım, PFS Driver yani FAT32 'den NTFS moduna geçiş için verdiğin kısayol (Start + Üçgen) için teşekkür ederim. Ben multiman kullanmayı daha yeni öğrenenler olabileceğini de göz önüne alarak kafaları karışmasın ve ne yaptıklarını görsünler diye kısayolları vermemiştim ve ayrıntılı olarak anlatmıştım. Yine de uzmanlar için pratik yolu senin dediğin gibidir. Bilindik diğer kısayolları da ben vereyim bari :)
File Manager: Select + Start (Dosya Yöneticisi)
Restart Multiman: Start + Select (Multiman 'i tekrar başlatır)
Klasör Adı Değiştirme: Oyun adı üzerindeyken Select + O
Oyun çalıştırırken Siyah ekranda kalma problemi fix/patch: Select + X (Bazı oyunlarda işe yarar)
Multiman müziğini kapatmak: Start + Kare (Müziğin tekrar çalması için XMB 'ye çıkıp multiman'e tekrar girin)
Fat32 - NTFS diskler arası geçiş: Start + Üçgen
Ekran Görüntüsü Alma: Start + R2
Ekran Koruyucuyu Açma: R2 + L2
 

pofpor

Arsenal
Moderatör
Eki 7, 2008
727
2
18
38
Siteye Git
start + üçgen yapınca USB.cnf dosyası oluşturun diyor. Yani birşeyler eksik gibi benim multiman'de
 

baybarsturan

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Mar 3, 2010
17
11
3
43
start + üçgen yapınca USB.cnf dosyası oluşturun diyor. Yani birşeyler eksik gibi benim multiman'de
Multiman versiyonun eski olmalı. Eski versiyonlarda USB.CFG dosyasını kullandığımız HDD 'in donanım kimlik bilgisine göre kendimiz yaratıp PS3 içine atıyorduk. Ama artık bunlara gerek kalmadı. Son çıkan multiman versiyonları bu işlemleri bize bırakmadan kendisi otomatikman yapıyor. Zaten yazımda da en son versiyon multiman kullanılmasını tavsiye etmiştim. Kısaca en son versiyon multiman yüklersen sorun çözülecektir. Yine de yapamazsan burada belirt sana USB.CFG dosyasını oluşturup nasıl PS3 içine atacağını anlatabilirim. Kolay gelsin.
 

pofpor

Arsenal
Moderatör
Eki 7, 2008
727
2
18
38
Siteye Git
Multiman versiyonun eski olmalı. Eski versiyonlarda USB.CFG dosyasını kullandığımız HDD 'in donanım kimlik bilgisine göre kendimiz yaratıp PS3 içine atıyorduk. Ama artık bunlara gerek kalmadı. Son çıkan multiman versiyonları bu işlemleri bize bırakmadan kendisi otomatikman yapıyor. Zaten yazımda da en son versiyon multiman kullanılmasını tavsiye etmiştim. Kısaca en son versiyon multiman yüklersen sorun çözülecektir. Yine de yapamazsan burada belirt sana USB.CFG dosyasını oluşturup nasıl PS3 içine atacağını anlatabilirim. Kolay gelsin.
Peki Multiman'i güncellemek kayıtlı oyunları, emülatörleri vs. siler mi?
 

baybarsturan

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Mar 3, 2010
17
11
3
43
Peki Multiman'i güncellemek kayıtlı oyunları, emülatörleri vs. siler mi?
Hayır, hiçbir şeyi silmez.

Multiman'in eski versiyonlarından birini kullandığına göre CFW 'de olduğunu varsayıyorum.

Yeni versiyonlar adı üzerinde yeni özellikler kazandırmakta ve daha önce çalışmayan oyunları da çalıştırmaktadır. (hepsini değil tabi ama desteklediği oyun sayısı gittikçe artıyor.)

En son 2 gün önce çıkan yeni versiyonu yüklemeni tavsiye ederim. PS2 Classics oyunları desteği de geldi.

MultiMAN BASE (CEX) v04.30.00 (PS3 firmware 3.55 CFW ise CEX versiyonu.)
MultiMAN BASE (DEX) v04.30.00 (PS3 firmware 4.00-4.30 CFW arasında ise DEX versiyonu) yüklemelisin.

İlgili versiyonları mevcut bulunduğumuz bu konu başlığı altında (PS3 Geliştirme CFW + APPS) en üstte mctuna arkadaşımız sabitlemiş. Oradan indirip yükleyebilirsin.
 
Üst